Eurosceptycy o polskiej prezydencji w UE


Przedruk za: Nasz Dziennik, 2011-12-20

Z Nigelem Farage’m, przewodniczącym frakcji Europa Wolności i Demokracji w PE oraz Hermannem Kellym, rzecznikiem prasowym frakcji EFD w Parlamencie Europejskim rozmawia Dawid Nahajowski

Jak panowie oceniają polską prezydencję? Czy cokolwiek zmieniło się w Unii Europejskiej dzięki polskiej prezydencji?

Nigel Farage: Nie – prezydencje krajów członkowskich po prostu realizują kolejny etap programu prac Komisji Europejskiej (jakikolwiek by on nie był). One po prostu stwarzają pozory narodowego udziału w typowo zwodniczym stylu unijnych procedur.

Hermann Kelly: Nie, bardzo niewiele się zmieniło. Polska prezydencja miała fasadę narodowego uczestnictwa, ale w rzeczywistości realizowała program prac Komisji Europejskiej. W Parlamencie Europejskim odbyło się bardzo wiele polskich wystaw, ale polska prezydencja nie miała zbyt wiele wpływu na ukierunkowanie polityczne UE.

Jakie panów zdaniem błędy popełnili polscy politycy podczas sprawowania prezydencji przez nasz kraj?

Nigel Farage: Taki sam błąd, jaki popełniają odkąd dali się wciągnąć do UE. Oczywiście, macie wiele korzyści – finansowanie tego, finansowanie tamtego z UE, ale ile wydajecie na dobra importowane z Niemiec? Powiem wam, o wiele więcej! Dotacje unijne są dla porównania groszowe. Niedługo będziecie zadłużeni w niemieckich bankach jak Grecja.

Hermann Kelly: Największy błąd polegał na tym, że Polska weszła do UE. Jeżeli nadal w niej pozostanie to, pan Tusk i jego partia są niemal niewolnikami, niewolnikami Unii Europejskiej z własnej woli. Byłem zdumiony słowami polskiego ministra spraw zagranicznych, który błagał o więcej niemieckiej dominacji w UE. To zadziwiające, że takie słowa padły z ust polskiego ministra.

Co doradziłby pan polskiemu premierowi w obecnej sytuacji politycznej i ekonomicznej w UE?

Hermann Kelly: Z przyjemnością zauważam, że gospodarka polska to jedna z niewielu gospodarek w Unii Europejskiej, której stan w obecnej sytuacji jest dobry, że ma swoją własną walutę – złotego. Polacy skorzystali na posiadaniu własnej waluty, nie są w strefie euro. Lepiej trzymać się własnej waluty.

Co panowie myślą o ostatnim szczycie Rady Europejskiej w Brukseli?

Nigel Farage: To mogła być specjalna gra (słyszałem o pracach Komisji Europejskiej nad projektem traktatu, który Cameron zawetował), ale nie był to zwykły rodzaj takiej gry.

To był desperacki hazard – być może jeden z ostatnich, jakiego UE się podejmie – ponieważ otwiera to drzwi największemu płatnikowi netto do ucieczki z unii celnej. Nic podobnego nie miało miejsca wcześniej.

Hermann Kelly: To był już dziewiąty szczyt w celu ratowania euro. Spotkanie szefów rządów i głów państw Unii spowodowało poważne pęknięcie na linii kraje członkowskie UE – Wielka Brytania i naprawdę to nie wróży dobrze przyszłości Unii Europejskiej, jako jednego podmiotu.

Dziękuję za rozmowę.

Źródło: Radio Maryja

Reklamy
Comments
3 Komentarze to “Eurosceptycy o polskiej prezydencji w UE”
  1. hasiula pisze:

    Musisz kolego poprawić trochę ten wywiad bo pytania są nie czytelne etc.
    A swoją drogą tak trzymaj 😉
    Pozdrawiam

  2. P.M. pisze:

    Oby do jak największej ilości osób dotarły informacje zamieszczone na tej stronie. Dzięki ci za to, że gromadzisz tu całe te bogactwo! Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: