Kto płaci kobziarzowi, ten zamawia melodię


 Prawdziwa  Rada Europejska to Pan Sarkozy i Pani Merkel, i zdaje się mieć sesję permanentnie.

Treść wystąpienia:

Ten punkt porządku obrad nazywa się „Przygotowania do posiedzenia Rady Europejskiej”, ale powiem państwu, że czasami nie wiem, o której Radzie Europejskiej mowa. Bo w tej chwili mam wrażenie, że mamy co najmniej dwie rady. Jedna rada jest tą formalną, która jest reprezentowana przez 27 państw i zbiera się tylko okazjonalnie, ale zgodnie z przyjętym harmonogramem; ta druga ma tylko dwóch członków, są to Pan Sarkozy i Pani Merkel, i zdaje się mieć sesję permanentnie. To jest ta, która naprawdę decyduje.

To, nawiasem mówiąc, jest dobrym przykładem i dowodem, że gdy nastają trudne czasy, cała ta tzw. metoda wspólnotowa staje się jedynie wielką iluzją, a to potężni są tymi, którzy decydują. Proszę mnie źle nie zrozumieć, to nie jest sarkazm. Mam pewne zrozumienie dla pani Merkel, bo – jest wiele cytatów w wielu językach, a użyję angielskiego – „Kto płaci kobziarzowi, ten zamawia melodię”.  I Niemcy płacą. Pan Schulz ma rację, Niemcy płacą. Ale chcą także czegoś w zamian. Tym czymś jest całkowita kontrola nad polityką fiskalną wszystkich członków strefy euro. Więc jeśli wy wszyscy w strefie euro chcecie utrzymać wspólną walutę, to musicie być na to przygotowani, na rezygnację z suwerenności fiskalnej.

Może będziecie mogli nawet oszczędzić trochę publicznych pieniędzy, przez rozwiązanie waszych krajowych ministerstw finansów, bo nie będą wam już potrzebne. Wasze budżety krajowe będą sporządzane gdzie indziej. Ale to już wasza sprawa, w strefie euro. Mogę wam tylko życzyć powodzenia.

Jednak nie mogę się zgodzić z jednym. Nie mogę się zgodzić, by ten protektorat fiskalny był rozciągnięty na wszystkie 27 państw członkowskich, jak to niedawno proponował Pan Schäuble. To jest coś nie do zaakceptowania, ponieważ od tej chwili jedno jest jasne: dziś są dwie Unie Europejskie w jednej. Mamy niewątpliwie dwupoziomową Europę: strefę euro i strefę bez euro.

To nie jest dezintegracja. To nie oznacza końca Unii Europejskiej. To jest po prostu rzeczywistość, która powinna być nie tylko uznana, ale powinna być też odzwierciedlona w naszych działaniach. Dlatego też obie części Unii Europejskiej muszą pozostać równe. Członkowie strefy euro nie mogą być lepsi od członków spoza strefy euro i strefa euro nie może automatycznie ciągnąć tych drugich ze sobą.

Po drugie, wszelkie dalsze ustalenia muszą uwzględniać tę rzeczywistość. I nie ważne czy jest to zmiana traktatu, czy inne sposoby i środki, takie jak ulepszony pakt stabilności, itp. Jeśli państwa strefy euro chcą pójść w jednym kierunku, to muszą pozwolić innym pójście w swoim kierunku. To nie jest już droga jednokierunkowa. To jest rzeczywistość. Już nie idziemy w tym samym tempie i w tym samym kierunku. I wybaczcie, używanie tego kryzysu tylko jako platformy do dalszego wdrażania projektu unii politycznej i dalszej centralizacji władzy jest krótkowzroczne, jest niesłuszne i w końcu doprowadzi do rozdarcia UE.

Tak samo niesłuszne jest oskarżać innych, że chcą zniszczyć euro. Nikt tu nie chce zniszczyć euro, na pewno nie moja grupa, bo nasze kraje są w dużym stopniu zależne od stabilności strefy euro. Więc rzeczą, której jesteśmy przeciwni nie jest samo istnienie euro; przeciwstawiamy się złym środkom, które nie uratują euro. UE albo będzie elastyczna lub różnych prędkości, czy jak to chcecie nazwać, albo bardzo szybko, niestety, nie będzie żadnej UE – z euro czy bez.

► Parlament Europejski, Bruksela – 30 listopada 2011 r.
► Debata: Przygotowania do szczytu Rady Europejskiej (8-9 grudnia 2011 r.)
► Mówca: Jan Zahradil, CEP, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, Czechy

Reklamy
Comments
One Response to “Kto płaci kobziarzowi, ten zamawia melodię”
  1. m pisze:

    Dzięki za te materiały, wysyłaj więcej!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: