Kryzys euro osiągnął punkt, w którym wszystko jest możliwe


Niech komisja sformalizuje unię fiskalną!

Czołowy eurofederalista w PE wzywa do sformalizowania unii fiskalnej i przyśpieszenia budowy europejskiego superpaństwa

► Parlament Europejski, Strasburg – 16 listopada 2011
► Mówca: przewodniczący Guy Verhofstadt, Belgia, Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy
► Debata: Zarządzanie gospodarcze – system gospodarczy i walutowy

Guy Verhofstadt (ALDE):

Drodzy koledzy, powróćmy do rzeczywistości. Wczoraj stopy procentowe na rynkach obligacji wzrosły do 7,05% dla Włoch. Stopy procentowe dla Hiszpanii wynosiły 6,27%, a dla Francji 3,6%. Wiecie, Francja ma status AAA – dokładnie tak samo jak Niemcy, ale rzeczywistość na rynkach jest taka, że muszą płacić podwójną stopę Niemiec. Te oceny agencji ratingowych – nie wiem co one oznaczają, ale z pewnością nie mają wpływu na stopy procentowe, bo Francja ma dwukrotnie wyższe dzisiaj, niż Niemcy.

Jest oczywiste, jak sądzę, że kryzys euro osiągnął bardzo niebezpieczny punkt, decydujący punkt, w którym wszystko jest możliwe, nawet najbardziej dramatyczny scenariusz. Gdy przejdzie się do krajów trzeciej i czwartej gospodarki Europy, mają one stopy procentowe prawie 7% – co jest nie do utrzymania – i gdy druga największa gospodarka płaci dwa razy tyle co benchmark, Niemcy.

Więc uważam, że musimy najpierw uznać, że musimy wyjść poza decyzje z dnia 21 lipca i 26 października, jeśli chcemy sobie radzić z tym kryzysem. I trzeba przede wszystkim powiedzieć, że OK, to bardzo dobrze, że Francja i Niemcy spotykają się od czasu do czasu – robią to co dwa tygodnie – ale nie jest to trwałe i nie jest przekonujące dla rynków. Uspokajają rynki jedynie na 24 godziny, swoimi decyzjami, a po 24 godzinach wszystko zaczyna się od nowa.

Potrzebujemy nie połączenia dwóch krajów, ważnych krajów strefy euro, ale poparcia dla globalnego podejścia Komisji Europejskiej i trzeba zwrócić się do KE, i to jest moje przesłanie dzisiaj, by sformalizowła swój pakiet jak najszybciej. Bo trzeba, abyście ten swój pakiet, i może kilka nowych elementów, ale byście to sformalizowali przez przedstawienie aktu tworzącego unię gospodarczą i fiskalną. Połóżcie ten akt na stole dla Rady i Parlamentu, abyśmy nie tylko rozmawiali o pakiecie, ale by sformalizować, zalegalizować unię gospodarczą i fiskalną.

To jest jedyny sposób by zakończyć dzisiejszy kryzys euro. Bo znów – nie myślcie, że nowy dwudniowy szczyt, albo nowy wspólny wysiłek dwóch dużych krajów mógł go powstrzymać. Potrzeba innych, bardziej sformalizowanych, zalegalizowanych inicjatyw.

To czego potrzebujemy, to przede wszystkim zarządzanie gospodarcze w oparciu o Komisję Europejską. I proponuję, że powinniśmy zakończyć dyskusję, kto powinien przewodniczyć Eurogrupie itp., itd. Jeśli mamy wiceprzewodniczącego, który jest odpowiedzialny za euro, to niech przewodzi też Eurogrupie. Przestańmy rozmnażać funkcje w Unii Europejskiej i w strefie euro. To pierwsza rzecz.

Przyjmijmy kodeks konwergencji. Przyjmijmy tę zieloną księgę oraz decyzje z nią związane. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach zielona księga ws. obligacji stabilności może być przedłożona Parlamentowi. I w końcu przyjrzyjmy się też, moim zdaniem bardzo ważnej propozycji sprzed dwóch dni, złożonej przez pięciu mądrych ekonomistów Niemieckiej Rady Ekspertów Ekonomicznych. W ich opionii, co proponują, w takiej pracy, bezpośrednio do pani Merkel i rządu niemieckiego, zaproponowali utworzenie co moglibyśmy nazwać europejskim zbiorowym funduszem wykupu, co oznacza zneutralizowanie długów w strefie euro powyżej 60% w połączeniu z odważnym systemem redukcji zadłużenia, dla wszystkich krajów, które nie korzystają z EFSF.

To jest fundusz w wysokości 2,3 bilionów dla stabilizacji kryzysu euro. Łącznie z EFSF oznacza to, że ​​mamy siłę ognia w wysokości 3,3 bilionów euro w oparciu o euroobligacje. Czy to federaliści to zaproponowali Parlamentowi? Nie, było to pięciu mądrych ekonomistów, którzy są bezpośrednimi doradcami pani Merkel i rządu niemieckiego. Myślę, że teraz jest czas, aby coś z tym zrobić. Powyżej 60% czy poniżej 60%, jest tylko jedno rozwiązanie tego kryzysu, i jest to rynek euroobligacji.

Na koniec słowo w kwestii, czy potrzebujemy zmiany traktatu. Myślę, Panie Przewodniczący, że jest wiele rzeczy możliwych bez zmiany traktatu i wiele rzeczy można zrobić w ramach obowiązującego obecnie traktatu. Ale jeśli mamy mieć zmianę traktatu, to musimy mieć także konwencję w tym Parlamencie.

Jak widać eurofederaliści wykorzystują zapaść gospodarczą, którą w istocie sami wywołali, jako pretekst do budowy Mitteleuropy i ubezwłasnowolniania krajów Unii.

Reklamy
Comments
One Response to “Kryzys euro osiągnął punkt, w którym wszystko jest możliwe”
  1. Pipilotti pisze:

    Ten człowiek to pajac!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: