Po raz kolejny ideologia dominuje nad gospodarką


Jan Zahradil: Wasz kierunek jest jasny – więcej centralizacji

► Parlament Europejski, Strasburg – 16 listopada 2011
► Mówca: Jan Zahradil, Europejscy Konswerwatyści i Reformatorzy, Czechy.
► Debata: Zarządzanie gospodarcze – system gospodarczy i walutowy

Jestem osobą bardzo zdyscyplinowaną, więc spróbuję zmieścić się w czasie. Głównie dlatego, że nie ma za bardzo o czym mówić.

Krótko mówiąc, wszyscy mówiliście, że więcej centralizacji, więcej fiskalnej i politycznej unii potrzeba w strefie euro. Więc wasz kierunek jest jasny. Zamiast redukcji ilości członków strefy euro, co mogłoby stworzyć szczuplejszą, zdrowszą i mocniejszą wspólną walutę, wy idziecie właśnie w drugą stronę.

I mówię to z przykrością, ale to jest po raz kolejny ideologia dominujaca nad gospodarką. Ludzie w mojej części Europy  żyli w systemie, który utrzymywał ideologię ponad gospodarką przez bardzo długi okres czasu, i niezbyt dobrze się to skończyło.

To, co próbujecie zrobić, nawiasem mówiąc, jest jedyną rzeczą dobrą. Próbujecie przywrócić dyscyplinę fiskalną w strefie euro, i to jest dobre. Ale próbujecie to zrobić nie poprzez wolę polityczną i środkami demokratycznymi, ale wprowadzając pewnego rodzaju dyktaturę fiskalną, która bedzie zarządzana z Brukseli, Frankfurtu, Berlina i Paryża.

I mogę zgodzić się w dużym stopniu z panem Schulzem, że jest to dużo brdziej jak Kongres Wiedeński, niż jak Unia Europejska. Ale w czym nie mogę się zgodzić z panem Schulzem jest to, że tzw. ‚metoda wspólnotowa’ może nas uratować, bo ‚metoda wspólnotowa’, w moim rozumieniu, i cała ta federalistyczna ideologia jest tylko iluzją, to jest tylko warstwa lakieru,  za którą toczą się wciąż rozgrywki. Jeśli będzie to kontynuowane, zniweczy to te resztki pozostałe z wiarygodności, jaką Unia  ma w oczach swoich obywateli.

Po drugie – zmiany traktatu. Otóż chciałbym przypomnieć,  że każda zmiana traktatu wymaga jednomyślnej aprobaty wszystkich 27  państw członkowskich, a nie tylko 17 członków strefy euro. Bo macie 27 członków  Unii Europejskiej, włączając mój kraj, czy Zjednoczone Królestwo, może się to wam podobać lub nie, ale taka jest sytuacja. Więc jeśli odpieczętujecie traktaty, to możecie się spodziewać, że kraje spoza strefy euro będą po prostu negocjować. Nie dadzą automatycznej aprobaty dla żadnej zmiany traktatu, bo to, co dzieje się w strefie euro  wpływa na nas wszystkich.

Będziemy negocjować. Wy możecie chcieć więcej centralizacji, my nie. Będziemy negocjować o więcej elastyczności. Nie boję się ‚dwóch poziomów’ ani ‚wielu prędkości’, ani ‚zmiennej geometrii’, czy jak to nazwiecie – Europy. Więc jeśli odpieczętujecie traktaty,  to musicie być gotowi na to, że będą negocjacje, i bedą to negocjacje nie jednokierunkowe, ale będzie to droga dwukierunkowa.  To jest takie proste.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: