Godfrey Bloom na 8 marca


Godfrey Bloom pod atakiem posłanek

► Debata: Ubóstwo kobiet – Równość kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej.
► Parlament Europejski, Strasburg – 8 marca 2011
► Mówca: poseł Godfrey Bloom, Europa Wolności i Demokracji

Godfrey Bloom (EFD):

Sporo samo-gratulacji odbywa się tu w Unii Europejskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W mojej opinii zrobiliście z tego kompletny bajzel na kółkach. Mówicie o urlopie macierzyńskim. Jedyne co się dzieje, przy tym drakońskim urlopie macierzyńskim, powiem pani,  jest to, że coraz mniej młodych kobiet w moim kraju dostaje pracę, bo trzeba być osłupiałym z obłędu, by zatrudnić młodą kobietę, jeśli ma się małą firmę. Więc nie zrobiłyście im żadnej przysługi.

Mamy teraz równość co do ubezpieczenia samochodu, dzięki kolejnemu obłędnemu orzeczeniu europejskiego sądu, co oznacza, że nawet jeśli młode kobiety stać na zdobycie pracy, to nie stać ich by do niej dojechać, bo właśnie podwojono im ubezpieczenie.

A teraz mówicie o parytetach. Cóż to znowu za szaleństwo? Kobiety, które pracowały całe życie, by osiągnąć odpowiedzialne stanowisko w biznesie – kobiety profesjonalne – traktuje się protekcjonalnie przez parytety.  Teraz będą siedzieć w sali zarządu, te kobiety, które odniosły sukces, a ludzie będą spoglądać z drugiego końca tej sali i mówić – czy jesteś kobietą z przydziału, czy dostałaś się tam, bo znasz swój biznes? Wszystko to jest zupełnie szalone i tragedią jest, że żadna z was nie wykonywała w życiu prawdziwej pracy, inaczej byście to rozumiały.

Eva-Britt Svensson (GUE/NGL):
Panie Bloom, pragnienie ubezpieczeń rodzicielskich i wiara, że jest to rzeczą dobrą, nie czyni z nikogo szaleńca. Wystarczy tylko spojrzeć na te państwa członkowskie, które mają dobrze rozwinięty system ubezpieczeń rodzicielskich.

Kraje te – kraje skandynawskie, Szwecja,na przykład – mają również najwyższy wskaźnik zatrudnienia kobiet. To dowodzi, że dobre ubezpieczenia rodzicielskie oznaczają, że mamy też wyższe wskaźniki zatrudnienia kobiet, i mężczyzn też, oczywiście. Ubezpieczenie rodzicielskie sprzyja równości na rynku pracy. Kobiety też mogą przyczynić się do dobrobytu w UE.

Godfrey Bloom (EFD):
To jest to po prostu nieprawda i nie jest potwierdzone przez statystyki w moim kraju. Proszę porozmowiać z dowolnym małym przedsiębiorcą w moim kraju.

Nie interesuje mnie pani kraj, czy kraje innych ludzi, interesuje mnie mój kraj i moja gospodarka, i powiem pani, że wszyscy przedsiębiorcy i kobiety biznesu mówią, że nie zatrudnią młodych kobiet z powodu drakońskich praw macierzyńskich. Chciałbym, rozpaczliwie bym chciał, byście przyszły do realnego świata; ręce do góry każda z was, która miała prawdziwą pracę!

Siiri Oviir (ALDE):
Panie Bloom, pan oczywiście wie, że w Europie kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn, w tym również w pańskim kraju. Dlaczego Więc myśli pan, że jeżeli parytety zostaną nałożone na firmy, to ta jedna trzecia będzie obejmować tylko te niewykształcone, które również mogą istnieć w naszym spożeczeństwie? Dziękuję.

Godfrey Bloom (EFD):
Poradziłbym pani po prostu, by pozwolić firmom robić swoje. I im mniej będziecie regulować, im mniej ściągać podatków, im mniej ingerować, tym szybciej nasza gospodarka ozdrowieje. O to właśnie chodzi i to jest coś,
czego zwyczajnie nie rozumiecie.

Edite Estrela (S&D):
Panie Bloom, wie pan jaki jest problem UK? Jest taki, że mają tam 52 tygodnie słabo płatnego urlopu macierzyńskiego. Tylko pierwsze sześć tygodni są opłacane w wysokości 60%, a 33 są tylko po stawkach symbolicznych, i jest 13 tygodni bezpłatnych. To jest tylko dla bogatych rodzin, w których kobiety mogą pozostać w domu i patrzeć jak zmniejsza się rodzinny budżet. To jest problem Wielkiej Brytanii, a nie nasze propozycje w sprawie urlopów macierzyńskich.

Godfrey Bloom (EFD):
Zapewniam panią, że problemem mojego kraju jest to, że oddaliśmy suwerenność i jesteśmy członkami Unii Europejskiej – to jest problem mojego kraju.

Anneli Jäätteenmäki (ALDE):
Właściwie chciałabym podziękować panu Bloom za te jego opinie, ponieważ są one dość powszechne. W przeciwnym przypadku, bylibyśmy dużo dalej, tylko jest wielu ludzi, którzy milczą. Chciałabym zapytać pana, panie Bloom, czy myśli pan, że dzieci są tylko dziećmi kobiet, i że ojcowie nie ponoszą odpowiedzialności i nie potrzebują brać urlopu ojcowskiego lub opiekować się swoimi rodzinami innaczej, niż chodząc do pracy?

Godfrey Bloom (EFD):
Wierzę, proszę pani, że odpowiedzialność za dzieci ponoszą ich rodzice i nikt inny. Nie zgadzam się, by ktoś brał odpowiedzialność za dzieci sąsiada. Że to rodzice mają wziąć odpowiedzialność za swoje dzieci, i tak powinno być.

Im Więcej odpowiedzialności za siebie mamy w Europie – i w istocie w świecie – tym lepszym byłoby to miejscem, moim zdaniem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: